TYDZIEŃ GRECKI
Od 14 do 18 marca tematem przewodnim w naszym przedszkolu była Grecja. Dowiedzieliśmy się naprawdę wielu ciekawych faktów na temat tego słonecznego i wyjątkowego kraju.
Pracowaliśmy z mapą świata, aby przekonać się, że Grecja również, tak jak Polska, znajduje się w Europie i ma dostęp do morza… a nawet dwóch (Jońskiego i Egejskiego) oraz posiada mnóstwo wysp i wysepek, wśród których największą jest Kreta. Dzieci układały rozsypankę obrazkową, z których ułożyły flagę i godło kraju oraz akropol Ateński (rozpoznawany przez ludzi niemal na całym świecie).
Wtorkowy koncert, mający dotyczyć greckiej muzyki, niestety, został odwołany, jednak my sami, w naszej sali, zorganizowaliśmy sobie tańce (Zorba i Syrtos) i przez cały tydzień słuchaliśmy rytmów greckich (w czasie posiłków, w czasie wykonywania prac plastycznych i w czasie wolnym).
https://www.youtube.com/watch?v=f16cwfdSuOQ – Zorba the Greek
A czym są souvlaki, horiatki, dolmades, spanakopita, fasolatha…? Dzieci przekonały się, że w Grecji przygotowuje się wiele ciekawych potraw, nieznanych u nas w kraju, choć podobnych (np. dolmades przypominają nasze polskie gołąbki). Oglądaliśmy na tablicy multimedialnej zdjęcia potraw oraz sadów oliwnych, z których słynie Grecja i degustowaliśmy trzy gatunki oliwek: zielone, czarne i czerwone – dzieci chętnie próbowały, a niektóre nawet zajadały się tymi owocami.
Kolejny dzień pozwolił nam odkryć, że Grecja, to nie tylko kraj roztańczony, z pięknymi widokami i wybornymi potrawami, ale także z bardzo długa historią – to kolebka kultury europejskiej! Cofnęliśmy się do czasów starożytnych i okazało się, że zawdzięczamy starożytnym Grekom naprawdę dużo, szczególnie w dziedzinach takich jak: matematyka, medycyna, architektura, rzeźba… a to wszystko co odkrywali i robili Grecy, każda dziedzina życia, była poświęcona bogom – starożytni Grecy byli bardzo religijni i uważali, że wszystko, nawet każda jaskinia, rzeka czy strumyk miały swojego boga, bożka, nimfę lub innego opiekuna spoza świata ludzi.
Dzieci wysłuchały kilka mitów greckich i obejrzały animacje, np. o Syzyfie, Demeter i Persefonie oraz o Prometeuszu.
Także olimpiada, najważniejsze zawody sportowe, zawdzięczamy starożytnym Grekom. Były one organizowane ku czci Zeusa. Obecnie igrzyska olimpijskie wyglądają już inaczej, jednak nadal pamiętamy o tym, że wywodzą się z Półwyspu Bałkańskiego.
Przedszkolaki poznały wygląd flagi olimpijskiej, dowiedziały się co oznaczają koła oraz ich kolory i wykonały pracę plastyczną wykorzystując do tego patyczki higieniczne.
Najbliższe tygodnie będą poświęcone nadchodzącej wiośnie. To już czas, aby poszukać oznak kolejnej pory roku...