Alarm dla Klimatu
27 października 2021, Autor: Administrator
Szanowni Państwo,
W piątek, 29 października o godz. 12:00, w Warszawie oraz innych polskich miastach zawyją syreny alarmowe. Tym razem nie będzie to tylko rutynowy sprawdzian sprawności miejskich systemów ostrzegania. W związku ze zbliżającym się 26. Szczytem Klimatycznym w Glasgow, m.st. Warszawa przyłącza się do zainicjowanej przez Koalicję Klimatyczną akcji Alarm dla Klimatu, która ma wezwać wszystkich decydentów do podjęcia stanowczych działań na miarę skali wyzwania, jakim jest nadciągająca katastrofa klimatyczna. To sprawdzian, z którego ocenę wystawią nam przyszłe pokolenia.
Już dziś, na naszych oczach trwa walka o przetrwanie. Codziennie jesteśmy bombardowani obrazami pożarów lasów, susz, konfliktów międzynarodowych i migracji ludzi uciekających przed przemocą, wojnami i głodem, spowodowanymi niekontrolowaną eksploatacją i konsumpcją zasobów naturalnych. Zdaniem ekspertów mamy niespełna dekadę, by wyhamować globalne ocieplenie i zachować Ziemię taką, jaką znamy – zdatną do życia. Czy się to uda, zależy w dużej mierze od decydentów i polityków, ale również od nas samych.
Mamy nadzieję, że Alarm dla Klimatu będzie dobrą sposobnością, by zachęcić mieszkańców stolicy, także tych najmłodszych – uczniów stołecznych szkół – do pogłębienia wiedzy na temat zmian klimatu oraz do kształtowania proekologicznych postaw.
Zapraszamy do wykorzystania piątkowego, symbolicznego alertu do zorganizowania w Państwa szkole dyskusji z uczniami na temat kryzysu klimatycznego lub do przeprowadzenia lekcji na podstawie materiałów (scenariusza lekcji i prezentacji) przygotowanych przez Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej dla klas 7-8 szkół podstawowych oraz dla szkół ponadpodstawowych.
Materiały mogą Państwo pobrać tutaj: https://eko.um.warszawa.pl/-/lekcje-o-klimacie-i-powietrzu-1
Wierzymy, że dzięki Państwa pracy i zaangażowaniu oraz dzięki wspólnej aktywności na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju, możemy wywrzeć presję na zmiany systemowe i zadbać o wspólną, bezpieczną i dostatnią przyszłość.
Aktualizacja: 21 maja 2024